Stavy dojníc sa majú na Slovensku v roku 2010 znížiť o 3 %, na 165.000 ks
Bratislava 11. septembra (TASR) - Priemerné stavy dojníc sa majú v roku 2010 znížiť z tohtoročných 170.000 kusov, na 165.000 kusov, teda približne o 3 %. Ročná úžitkovosť dojníc má naopak mierne stúpnuť, z 6129 kg, na budúcoročných 6266 kg. Národná produkcia mlieka má v SR klesnúť na 1,04 milióna ton, z tohtoročných 1,03 milióna ton.
Korene simentálskeho dobytka siahajú do doby kamennej. V tom čase bol chovaný rašelinný dobytok malého vzrastu a červenej farby, ktorý bol po príchode Germánov prekrížený praturom (Bos taurus primigenius).
Chov ošípaných a nadväzná produkcia bravčového mäsa mali u nás dlhodobo nezastupiteľné postavenie nielen v poľnohospodárstve a potravinárskej výrobe, ale aj vo výžive obyvateľstva. Takéto poslanie chovu ošípaných je potrebné chápať zo širšieho svetového pohľadu.
Bratislava 7. septembra (TASR) - Nákup jatočných jalovíc sa počas 34. týždňa v porovnaní s 32. týždňom zvýšil o 50 %. Ako ďalej vyplýva z pravidelnej správy Agrárnych trhových informácií Slovenska (ATS), nákup mladých jatočných býkov v rovnakom období stúpol o 46 %.
Bratislava 30. augusta (TASR) - Počet kôz na Slovensku je v posledných rokoch stabilný. Ako TASR ďalej informovala koordinátorka rozvoja vidieka a záujmových zväzov na Ministerstve pôdohospodárstva (MP) SR Jarmila Dúbravská, podľa štatistických údajov sa v SR chová približne 36.000 kôz, to znamená všetkých plemien a obidvoch pohlaví, všetkých kategórií. "Kôz-matiek po prvom okozlení by malo byť do 29.000 kusov," uviedla.
Bratislava 29. augusta (TASR) - Kto má lúky, pasienky a nechová hospodárske zvieratá, tak vlastne prichádza o podporu. Ako TASR ďalej informovala koordinátorka rozvoja vidieka a záujmových zväzov na Ministerstve pôdohospodárstva (MP) SR Jarmila Dúbravská, agrorezort prvýkrát v tomto roku zvýraznil požiadavku na trvalé trávne porasty zaťažením, do ktorého sa počítajú aj zvieratá.
Ako dnes pre TASR uviedol v Pezinku na nákupných trhoch plemenných capkov predseda komisie pre ovce a kozy pri Slovenskom zväze chovateľov (SZCH) Egon Gyarmathy, staršie chovy majú dennú úžitkovosť už pomerne slabú, približne 1 až 1,5 litra, kým predtým bola na úrovni 3 až 3,5 litra denne.
Hydina a ostatné živočíšne druhy, takisto ako človek, sa lepšie cítia za príjemných okolností, čo sa odzrkadlí aj na ich výkonnosti. Zvlhčovanie vzduchu znižuje stres z tepla a zvyšuje produktivitu.
Oponice 23. júla (TASR) - Kravy ustajnené na farme v Oponiciach v areáli Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU,s.r.o. (VPP)využívajú v horúcich letných dňoch kropiace zariadenie.
Bratislava 23. júla (TASR) – Spotreba krmív na Slovensku klesá a nadbytok ich skladových zásob výrazne narastá. Na tlačovej konferencii na to upozornil predseda Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKSOS) Marian Uhrík.
Slatina nad Bebravou 23. júla (TASR) – S podporou Európskej únie (EÚ) vybudovali v Poľnohospodárskom družstve (PD) Slatina nad Bebravou (okres Bánovce nad Bebravou) moderný kravín pre približne sto dojníc.
Moskva 18. júla (TASR) - Súkromným farmárom na ruskom vidieku hrozí, že budú musieť výrazne znížiť počty svojich kráv, prasiat alebo sliepok, ak by sa schválil návrh zákona, ktorý sa v júni dostal na pôdu Štátnej dumy. Informoval o tom ruský denník Moscow Times. Návrh zákona počíta s tým, že regionálne úrady budú môcť určiť, koľko kusov hospodárskych zvierat môžu obyvatelia dedín chovať.
Buenos Aires 17. júla (TASR) - Argentínska vláda vyhlásila dnes karanténu v celom agrárnom sektore krajiny. Vzťahuje sa na všetky chovy zvierat a hydiny. V jednom chove ošípaných v argentínskej provincii sa totiž objavil nový vírus chrípky H1N1.
Ak sa dostanete do turbulentného pádu, má to vždy zlé následky. Často smrteľné. Do takého sa dostala produkcia potravín na domácej báze. Pred desiatimi rokmi ešte sebestační, dnes závislí od dovozu.
Chov dojčiacich kráv (mäsového dobytka) nemá na Slovensku dlhú tradíciu. Ako zaznelo na konferencii v Studenci v okrese Levoča, ktorá sa venovala práve dojčiacim kravám, ich počet sa zvyšuje najmä v ostatných rokoch. Chovu sa venuje približne 400 chovateľov.
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre (SPU) by mala začať od septembra budúceho roka vychovávať odborníkov v oblasti chovu koní a jazdectva. Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov pripravila k akreditácii nový bakalársky študijný program Hipológia, zameraný na chov a využitie koní.
Slovenský pinzgauský dobytok kedysi patril k našim typickým horským plemenám. Dnes tvorí necelé tri percentá chovu hovädzieho dobytka na Slovensku.
Becík: Ovčiarstvo budeme podporovať
Premiéra celoslovenských ovčiarskych slávností splnila očakávania. Zhodli sa na tom účastníci dnešného podujatia Ovenálie 2009 v amfiteátri liptovskej obce Východná.
Domáca výroba bravčového mäsa sa v roku 2009 medziročne zníži, dovoz sa zároveň zvýši, avizuje Zväz chovateľov ošípaných (ZCHO) a Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR.
Predovšetkým rozdiely v dotáciách pre farmárov v jednotlivých krajinách Európskej únie (EÚ) robili v uplynulých rokoch najväčšie problémy slovenským chovateľom ošípaných. Viacerí preto museli chovy obmedziť, alebo ich úplne zlikvidovať.
Prv, než sa vydáme na dráhu profesionálnych farmárov, mali by sme si dopredu zvážiť, či naša ochota vzdať sa voľných dní a odhodlanie zasvätiť život chovu zvierat sú dostatočne veľké.
Aktuálne otázky v oblasti podpory pre chovateľov ošípaných na Slovensku je názov konferencie Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR, ktorá sa 12. júna 2009 uskutoční v Rimavskej Sobote.
Početnosť chovu oviec sa v SR podarilo v poslednom období stabilizovať. TASR to povedal počas dnešného nákupného trhu plemenných baranov v liptovskej obci Kvačany riaditeľ Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku (ZCHOK) Pavel Srpoň.
Podpore chovu ošípaných na Slovensku sa bude venovať konferencia, ktorú organizuje Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR. Svetovou finančnou a hospodárskou krízou a jej dopadoch na chov ošípaných na Slovensku sa bude vo svojej prednáške zaoberať minister pôdohospodárstva Stanislav Becík.
Podpora chovateľom mäsových plemien kráv (dojčiacich kráv) bola hlavnou náplňou dnešnej konferencie, ktorá sa konala v Studenci na Spiši za účasti ministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka.
Významným lesníckym miestom je oddnes lokalita Veľká Lúka pri obci Muráň v okrese Revúca. Od roku 1950 sa tam nepretržite chovajú jedinečné kone, vhodné najmä na prácu v lese, v poľnohospodárstve či v agroturistike.
Nakoľko Slovensko patrí v Európskej únii ku krajinám s najnižšou spotrebou mlieka, tento stav pomôžu zvrátiť iba opatrenia cielené na stabilizáciu stavu hovädzieho dobytka a dojníc.
Ministerstvo má opatrenie na pomoc pri chove dobytka
Stav hovädzieho dobytka na Slovensku neustále klesá, znižuje sa aj produkcia mlieka, či celková spotreba mlieka a mliečnych výrobkov. Na celoslovenskej konferencii v Banskej Bystrici, ktorá sa dnes uskutočnila pri príležitosti Svetového dňa mlieka, to konštatoval minister Becík.
Ovčiarstvo je fenoménom slovenskej histórie s veľkou perspektívou. Zhodli sa na tom účastníci dnešnej, v poradí už 15. Ovčiarskej nedele – Ovenálií 2009 v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline.
V liptovskej obci Podtureň sa dnes stretli chovatelia pinzgauského dobytka. Súčasťou tradičného, v poradí už 14. chovateľského dňa bol aj aukčný nákupný trh mladých plemenných býkov.
Je pol desiatej a na ovčej farme v družstve v Žemberovciach čakajú na auto. Má prísť o desiatej a naložia ďalšiu dodávku malých jahniatok. Cieľ cesty sa opakuje už sedem rokov. Jahniatka, ktoré majú 40 až 50 dní, smerujú do Talianska na veľkonočné stoly južanov.
Oživenie chovov vodnej hydiny je ďalšou prioritou ministra pôdohospodárstva. Už v máji sa budú môcť súčasní, ale i budúci chovatelia vodnej hydiny zapojiť do podporných programov, ktoré budú sčasti spolufinancované prostredníctvom eurofondov.
Nitrianska kafiléria špecializovaná na spracovanie nebezpečných živočíšnych odpadov je v prípade potreby pripravená likvidovať aj zvieratá uhynuté či utratené pre prasaciu chrípku. V Nitre sa aj v minulosti spracovával odpad z dobytka nakazeného chorobou šialených kráv či vtákov uhynutých na vtáčiu chrípku.
Bravčové mäso z maďarského chovu nepredstavuje žiadne riziko v súvislosti s mexickou epidémiou prasacej chrípky. Informoval o tom dnes maďarskú tlačovú agentúru MTI Zväz maďarských chovateľov ošípaných.
Sídlo rodinnej spoločnosti Gyron – Hyfa, s.r.o., je v Banke pri Piešťanoch. Svoju podnikateľskú činnosť rozvíja viac ako dvadsať rokov a hlavnou doménou je chov nosníc.
Ovčiarstvo je na Slovensku v ostatných rokoch vari jedinou zložkou živočíšnej výroby, ktorá neupadá. Naopak – mierne rastie. Keď však uvážime, že kedysi sa na našich lúkach a pasienkoch uživili aj dva milióny oviec a dnes len o čosi viac ako desatina z toho, tak dôvody na spokojnosť razom zmiznú. Jednoducho, aj tu máme čo naprávať.
KŔMNA HUS má spotrebu ako baník
Chov husí je dobrá príležitosť najmä pre začínajúcich chovateľov. V porovnaní s hrabavou hydinou sú husi menej náročné na odchov, chovateľské prostredie alebo na zloženie kŕmnej dávky.
Situácia v slovenskom hydinárskom priemysle je katastrofálna, dochádza k poklesu prevádzok a producenti hydinového mäsa nie sú schopní konkurovať cenám výrobcov z okolitých krajín.
Približne 1300 jahniat plánujú exportovať túto jar hlavne do Grécka ovčiari z Poľnohospodárskeho družstva (PD) v Kluknave v okrese Gelnica, ktoré svojím 2600 kusovým stádom zušľachtenej valašky patrí medzi najväčších chovateľov na Slovensku.
Zima je v plnom prúde. Väčšina zvierat na úlohu privádzania potomstva na svet ešte ani nepomyslela. U kráv bez trhovej produkcie mlieka je situácia predsa len iná.
Dotáciou vo výške 1000 eur (30.126 Sk) na jedného koňa ročne, ktorá má za cieľ zvýšiť ich stavy na Slovensku, podporí už tento rok Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR všetkých chovateľov s počtom do 25 koní. Na dnešnej tlačovej konferencii vo Zvolene to uviedol minister pôdohospodárstva Stanislav Becík.
V priebehu dvoch rokov by slovenskí chovatelia mali vyprodukovať ročne zhruba 100.000 húsat. Je to viac ako trojnásobok súčasných stavov husí, ktorých počet vlani poklesol o takmer 15% oproti predchádzajúcemu roku. Ministerstvo pôdohospodárstva SR chce rozvoj chovu vodnej hydiny podporiť dotáciami pre chovateľov. Podľa slov rezortného ministra Stanislava Becíka podporí ministerstvo každého chovateľa, ktorý sa rozhodne rozšíriť alebo rozbehnúť chov vodnej hydiny.
Počet hospodárskych zvierat na území Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) medziročne klesá. Ku koncu uplynulého roka sa znížil počet hovädzieho dobytka o 2,8 %, ošípaných o 11,3% a hydiny až o 39,4%. Pritom poľnohospodárska výroba v regiónoch TTSK patrí v rámci Slovenska medzi najvyspelejšie a každoročne sa svojimi objemami umiestňuje na popredných priečkach.
Strminy. Lesy. Na pozadí majestátne Tatry. A nekonečné lúky. Teraz síce pokryté snehom, no z ovčincov jasne počuť vytrvalé bečanie. Sú tam valašky. Z ich mlieka sa vyrába bryndza.
Vláda USA zakázala spracovanie mäsa z dobytka, ktorý nemôže stáť na nohách
Americká vláda v sobotu 14. marca definitívne zakázala odvoz dobytka na bitúnky, ak sú zvieratá také choré alebo slabé, že nedokážu stáť na nohách. Podľa Washingtonu sa tak minimalizuje riziko, že by sa do ľudského potravinového reťazca dostalo mäso obsahujúce BSE alebo iné nebezpečné choroby.
Štát podporí nové a rozširujúce sa chovy oviec. Povedal to minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík v otváracom príhovore dnešnej prvej celoslovenskej konferencie zameranej na podporu rozvoja slovenského ovčiarstva, ktorá sa konala v budove MsÚ v Liptovskom Mikuláši.
V Liptovskom Mikuláši dnes minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík otvoril 1. celoslovenskú ovčiarsku konferenciu zameranú na podporu rozvoja slovenského ovčiarstva. Ako pripomenul, ide o otváraciu konferenciu, keďže podobné sa budú konať aj na podporu rozvoja biomasy, na podporu chovu husí a kačíc, rozvoju chovu koní, rozvoju hovädzieho dobytka, rozvoju hydinárstva, či na rozvoj pestovania ovocia, zeleniny, či vinohradníctva.
Je studený január a po lúkach sa preháňajú kone. Majestátne sa nesúce žrebce a elegantné kobyly nesú v sedlách jazdcov, ktorých nadšené pokyny a povely sa v mrazivom vzduchu prelínajú s prísnym usmerňovaním trénera.
Mierne zvlnený kraj v okrese Svidník. Prešov a Kapušiansky hrad sú tiež na skok. Lužany pri Topli sú malou, nenápadnou dedinkou. Ich slávu však šíri bývalý predseda poľnohospodárskeho družstva Juraj Cigán a jeho rozvetvená rodina.
Počty hovädzieho dobytka sa znižujú a klesá aj spotreba hovädziny. Likvidácia chovov a dovoz potravín zo zahraničia nás robí nesebestačnými, hoci Slovensko je poľnohospodárskou krajinou.
Mohutné Branisko strážiace horský priechod oddeľujúci Spiš a Šariš. Jeseňou horiace lesy, šípky, trnky a ešte stále takmer zelené lúky. Sme nad Poľanovcami v okrese Levoča a chovateľovi oviec Michalovi Feckovi takáto jeseň vyhovuje.
Semienko likvidácie, ktoré sme si do nášho agrárneho sektora zasiali vstupom do Európskej únie, veľmi dobre vyklíčilo. Zakorenilo a nám sa ho nedarí regulovať či upravovať. O veľmi slabých možnostiach konkurencieschopnosti v boji s takým silným hráčom ako je Európska únia, sa presvedčili i slovenskí prvovýrobcovia mlieka.
Planina s veľkou budúcnosťou
Veľkí investori neprídu. Nepovedú sem rýchlostné komunikácie. V regióne Muránska planina by zbytočne čakali na výraznejšiu pomoc štátu, ktorá by zmiernila ekonomické a sociálne znevýhodnenie. Pomôcť si musia sami.
Keď sme pred troma týždňami priniesli prvú informáciu o skončení žatvy, nik nechcel veľmi hodnotiť. Dnes vám prinášame hodnotenie žatvy z pohľadu ministerstva i predstaviteľov samospráv.
V južnej časti okresu Galanta, iba 15 kilometrov od okresného mesta, majú šľachtené kačice svoje kráľovstvo. Jediné na Slovensku. Pred rokmi chovali v Kráľovom Brode 50 kmeňov pekinskej bielej, dnes je to už iba desatina. Ktovie, koľko ich bude o pár rokov?
Viete si predstaviť prístrešia bez betónových podkladov a obrúb na zelených lúkach? Ako sa pod strechou v prípade nepriazne počasia pasie dobytok, ovce, kozy?
Keď som prišiel do záhrady, vedel som presne, aké bude počasie. Stačilo sa pozrieť na slimáky. Keď sa skrývali pod trávou – bude pekne, horúco. No ak mal prísť dážď, liezli všade.
Ovca ako nenáročné hospodárske zviera bola odjakživa súčasťou horského a podhorského hospodárenia na Slovensku. V známej ľudovej piesni sa spieva: „Ovečka, ovečka, trojaký úžitok. Hej žinčička, bryndzička, tretia kabanička.“
Podávať kuchynské zvyšky z reštaurácií jatočným zvieratám je podľa platných národných predpisov a aj predpisov EÚ zakázané. Tieto zvyšky sú odpadom a na ich likvidáciu musia mať prevádzkovatelia reštauračných zariadení zmluvu so špeciálnymi firmami.
Pokiaľ chovateľ nechce podstupovať rôzne zdravotné riziká zvierat, mal by sledovať nielen stav napájadiel dobytka vo výbehoch, ale aj napájadiel na farmách.